Puszczykowo (powiat poznański) to miasto o niezwykłych walorach krajobrazowo-przyrodniczych, bogatej historii, znaczącym dziedzictwie kulturowym i architektonicznym, położone w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Puszczykowo to także panteon niezwykłych postaci, reprezentujących różne dziedziny kultury, nauki, aktywizmu społecznego i patriotycznego - w tym przemilczane w historii kobiety. To one są bohaterkami tego projektu. Przypomnienie o ich dokonaniach nie tylko oddaje im należny szacunek, ale także wzmacnia świadomość kulturową mieszkańców.
Historia kobiet i lokalna tożsamość Puszczykowa stanowią ważny element wspólnego dziedzictwa kulturowego, które wpisuje się w wartości Unii Europejskiej, takie jak równość, różnorodność i szacunek dla praw człowieka. Przypominanie o dokonaniach kobiet i ich wkładzie w rozwój lokalnej społeczności jest nie tylko aktem sprawiedliwości historycznej, ale również manifestacją europejskiego ideału równouprawnienia.
W ramach projektu nadajemy drzewom na ulicy Poznańskiej (tzw. Grobli) imiona Puszczykowianek by symbolicznie i ekologicznie uhonorować ich zasługi a także podkreślić rolę natury - zielonego dziedzictwa miasta.
Przygotowaliśmy także grę miejską - by wyruszyć w podróż po mieście i odkryć historie niezwykłych kobiet, poznać ich nietuzinkowe pasje, marzenia i idee, których były orędowniczkami. Podczas gry uczestniczki i uczestnicy przemierzają ulice Puszczykowa, odwiedzając miejsca związane z życiem i działalnością lokalnych bohaterek, odkrywając fragmenty historii ich życia, poznając ich twórczość, zaangażowanie społeczne i wkład w rozwój miasta.