Tybetański gong Dariusza Fedora, redaktora naczelnego Magazynu Kontynenty, obwieścił światu pięknym brzmieniem uroczyste otwarcie kolejnej edycji Festiwalu Podróżniczego Orinoko nad Wartą!
Nasza fundacyjna czwórka przywitała gości, którzy przybyli na koncert Muzyka Świata w wykonaniu duetu Julia Wolańska - Gajda i Michał Gajda.
Pierwszy dzień podróżniczych spotkań zakończyliśmy opowieścią Arkadego Radosława Fiedlera o barwnej Boliwii - to była podróż do diablo intrygującego kraju!
W drugi dzień Festiwalu warsztaty bębniarskie prowadzone przez Iwonę Grendę przyciągnęły do Ogrodu Kultur i Tolerancji przy Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie małych i dużych fanów rytmicznych brzmień, dzieciaki szalały twórczo ze Stefanią Abbasovą i Markiem Fiedlerem, robiąc własne wersje afrykańskich masek, a w świat mikrofotografii porwał uczestniczki i uczestników warsztatów nasz fundacyjny kolega Tomasz Siuda.
Równolegle, w specjalnie zaaranżowanej na okoliczność Festiwalu przestrzeni, pojawiali się kolejni prelegenci i prelegentki, zapraszając do udziału w niezwykłych podróżach: Katarzyna Mazurkiewicz porwała widownię opowieścią o barwnym Kaszmirze - historia okraszona była pięknymi fotografiami Andrzeja Mazurkiewicza, Alina Zajadacz zabrała nas w cudowną podróż do Rwandy i Kenii, Rafał Wierzbicki pokazał w "Subarctice" ile frajdy daje podróżowanie w stylu retro, Ania Jaklewicz udowodniła, że turystyka i ekologia mogą, a nawet powinny iść w parze, a Oleksii Sokun zachwycił wspaniałymi kadrami i ofiarował nam wzruszającą i bardzo osobistą opowieść o Donbasie.
Uważni słuchacze i słuchaczki mieli okazję do wygrania nagród ufundowanych przez Firmę Hama Polska, pyszną kawą raczyło nas ABC Espresso, miodowniki Julii robiły furorę, podobnie jak wyborne smaki serwowane przez nasze ukraińskie przyjaciółki pod wodzą Ewy Kończal - Kurowskiej z Fundacji Wojtusiaki. Grono prelegenckie cateringowo wsparła Restauracja Sarbinowska serwując dania godne królewskich stołów!
W ostatni dzień Orinoko nad Wartą było równie barwnie, niebanalnie i ekscytująco!
A zadbali o to: Ewa Chwałko opowiadająca o 84 dniach samotnej wędrówki łukiem Karpat, Zuzanna Kostrzewska z indyjskim tańcem Bharatanatjam, urozmaiconym historyczno - kulturowym wstępem Anny Nowak, odkryty na nowo przez Rafała Nawrota niezwykły podróżnik z ... Poznania, Gaspar da Gama oraz Arkady Paweł Fiedler z niezwykłą opowieścią o wyprawie elektrycznym autem przez Afrykę. A na deser to, co jest solą Orinoko czyli warsztaty!
A wsród nich: orientalne smaki Indonezji z Docią Stelmachowską, dzikie dzieci z Agą Ostrowską i biwak na luzie dla entuzjastów i entuzjastek survivalu z Konradem Buszą. A w przerwach - licytacje prac - autorstwa Oleksija Sokuna i Tomasza Siudy - ze szczytnym celem w tle. Dziękujemy za Waszą hojność! A także ogromną pomoc, wsparcie, tutoring i sponsoring, każdemu z osobna i wszystkim razem, tym którzy sprawili, że nasz festiwal mógł zaistnieć, przebiegać bez przeszkód, tym którzy pomagali, doradzali, promowali i dotowali!
Do zobaczenia za rok!
#orinokonadwarta
Orinoko w liczbach
Festiwal skupił pasjonatów podróży nie tylko z regionu, lecz z całej Polski. W atrakcyjnej formie przybliżono uczestnikom różne zakątki świata, odmienne zwyczaje, religie, kultury oraz przyrodę - zaprazentowane przez doświadczonych podróżników, zafascynowanych dalekimi wyprawami i odkrywaniem świata.
- Ponad 250 osób wzięło udział w Festiwalu Orinoko nad Wartą!
- Wysłuchano 9 opowieści podróżniczych
- Zorganizowano 7 warsztatów (2 artystyczne, muzyczny, kulinarny, survivalowy, fotograficzny i taneczny).
Dofinansowanie wydarzenia:
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Powiat Poznański
Miasto Puszczykowo
Partnerzy i Patroni:
Muzeum Arkadego Fiedlera
Kontynenty
Hama Polska
Restauracja Sarbinowska
ABC Espresso